Kotvení ETICS hmoždinkami
Plastové talířové hmoždinky jsou důležitým prvkem pro stabilitu a bezpečnost ETICS. Zajištění kvalitního kotvení začíná správným výběrem vhodného výrobku. Zde najdete odpovědi na časté otázky, které se vyskytují při výběru hmoždinky pro ETICS.
Zatloukací nebo šroubovací hmoždinky?
Obecně platí, že šroubovací hmoždinky mají spolehlivější montáž a vyšší únosnost. Zatloukací hmoždinky zase bývají obvykle levnější a rychlejší na montáž. Zatloukací hmoždinky lze doporučit tam, kde je poklad bezproblémový a bylo prakticky ověřeno, že montáž lze provést předepsaným způsobem. Přestože mnoho typů zatloukacích hmoždinek je schváleno i pro duté tvárnice nebo pórobetony, pro tyto podklady doporučujeme spíše hmoždinky šroubovací – únosnost a spolehlivost kotvení bývá znatelně vyšší. V případě kotvení minerální vlny doporučujeme použít šroubovací hmoždinky pro eliminaci přílišného zanoření talířku do izolantu.
Co znamená označení A, B, C, D, E?
Jedná se o kategorie podkladu podle materiálu, ze kterého je zhotoven viz tabulka níže. V mnoha případech je třeba v rámci jedné stavby kotvit do několika typů podkladů. Potom je nutné vybrat hmoždinku, která je vhodná pro všechny zjištěné podklady nebo použít na stavbě více typů hmoždinek.
Jak zvolit velikost talířku hmoždinky?
Velikost talířku musí odpovídat dokumentaci k systému ETICS, který je instalován. Při kotvení lamel z minerální vlny se obvykle vyžaduje talířek o velikosti 140 mm, u EPS obvykle stačí 60 mm. Co se týče desek z minerální vlny s podélným vláknem je třeba použít velikost talířku podle požadované odolnosti protažení hmoždinky izolantem (závisí na výšce budovy a dalších faktorech). Zejména u izolantů s nižší pevností v tahu (TR7,5) je v podstatě nezbytné použít rozšiřující talířky (min. průměr 90 mm), jinak talířek izolant neudrží.
Kovový nebo plastový trn (šroub)?
Kovový trn / šroub obvykle poskytuje hmoždince vyšší únosnost a spolehlivější montáž. Pro plastové materiály hovoří cena a minimální prostup tepla hmoždinkou. Obvykle platí, že plastové trny / šrouby lze dobře použít u bezproblémových a hutných podkladů (beton, plná cihla) a pro lehčí nebo pórovité materiály jsou mnohem vhodnější kovové trny / šrouby. Dále se doporučuje použití kovového trnu u větších tlouštěk izolantu – zejména u minerální vlny kvůli její hmotnosti.
Jak se stanoví správná délka hmoždinky?
U většiny hmoždinek se délka vypočítává tak, že se sečtou: účinná hloubka kotvení (deklarováno výrobcem), tloušťka neúnosných vrstev (omítky, lepicí hmota – dle situace na stavbě) a tloušťka izolantu. Praktický příklad: hmoždinka WKTHERM 8 s účinnou kotevní hloubkou do betonu 25 mm, tloušťka omítky 20 mm, tloušťka lepidla 10 mm, tloušťka izolantu 150 mm. Provedeme součet 25 + 20 + 10 + 150 = 205. V případě, že se hmoždinka v této konkrétní délce nevyrábí, zvolí se nejbližší větší délka, což je v tomto případě 215 mm.
Pokud se provádí zapouštění hmoždinek, je potřeba odečíst délku danou zapuštěním. Např. u hmoždinek eco-drive s teleskopickou konstrukcí se odečítá 25 mm.
Jak se správně navrhuje rozložení hmoždinek při kotvení ETICS?
Na území ČR je třeba respektovat normu ČSN 732902 (na Slovensku je to STN 732902), která řeší postup při návrhu kotvení ETICS hmoždinkami. Výpočet by měl být proveden autorizovanou osobou pro konkrétní typ hmoždinky a použitý izolant. Do výpočtu vstupuje hodnota únosnosti hmoždinky (uvedena v ETA pro hmoždinku nebo z výtažné zkoušky na stavbě) a hodnota protažení hmoždinky izolantem. Dále se zohledňuje tvar, umístění budovy a další faktory. Pro výpočet lze použít automatické programy jako např. Kalkulátor LIKOV, který si můžete stáhnout na www.likov.com/kalkulator. Kalkulátor lze použít pouze pro území ČR. Umístění hmoždinek musí být v souladu s předpisem výrobce systému ETICS. Je třeba zajistit, že hmoždinky budou vždy montovány proti lepidlu!
K čemu slouží výtažné zkoušky?
Certifikované hmoždinky (jiné se ani nesmí používat) mají stanoveny hodnoty únosností pro určité typy podkladů. Tyto hodnoty zahrnují vysoký stupeň bezpečnosti, jelikož zahrnují i problematickou montáž, působení teplot apod. Nicméně stále se jedná o laboratorně stanovená čísla, které nemusí úplně platit pro konkrétní stavbu. Proto doporučujeme vždy provádět výtažnou zkoušku na stavbě. Nejen, že je tak stanovena únosnost pro konkrétní budovu, ale během zkoušky je prověřena vhodnost hmoždinky z hlediska aplikace. Vzhledem k tomu, že LIKOV dodává více značek hmoždinek, v případě problému je možné na stavbě vyzkoušet hned jiný, vhodnější typ hmoždinky.
Jak se pracuje s hodnotou součinitele bodového prostupu tepla hmoždinky?
Deklarovaná hodnota uvádí množství tepla, které hmoždinkou jakožto tepelným mostem prochází. Čím vyšší je hodnota, tím větší je prostup tepla hmoždinkou a větší pravděpodobnost vykreslování míst kotvení. Pravděpodobnost vykreslování se také zvyšuje s tepelných odporem (tedy tloušťkou) tepelné izolace ETICS. Hmoždinky s plastovým trnem / šroubem mají hodnoty prostupu tepla velmi nízké, často i 0,000 W/K. U hmoždinek s kovovým trnem / šroubem lze orientačně považovat za velmi vhodné hmoždinky s hodnotami 0,002 W/K a méně. Těchto hodnot lze u velmi kvalitních hmoždinek s kovovým trnem (např. WKTHERM) docílit i bez zapouštění. Přesné postupy ohledně posouzení prostupu tepla hmoždinkami jsou uvedeny v příloze F normy ČSN 732902.
Je nutné zapouštět hmoždinky pod povrch izolantu a jak?
Zapouštění hmoždinek je účinný způsob eliminace prokreslování míst kotvení, ale také má své problémy. Technologie různých výrobců jsou odlišné a je třeba posoudit nejen prostup tepla zapuštěnou hmoždinkou, ale i snadnost a přesnost konkrétní technologie. Například u hmoždinky s plastovým trnem, která má v podstatě neměřitelný prostup tepla, může nepřesné zapuštění situaci dokonce zhoršit. Po zapuštění musí izolační víčko těsně sedět v izolantu a přesně lícovat s povrchem. Tyto parametry může být obtížné dodržet při zapouštění zatloukacích hmoždinek pomocí frézování izolantu, proto se doporučuje používat certifikované technologie zapouštění šroubovacích hmoždinek, např. technologie eco-drive.
Je třeba upozornit, že zapouštění zatloukacích hmoždinek frézováním není v současné době podporováno v certifikovaných systémech ETICS.
Zdvojování ETICS
Jedná se o zesílení izolační vrstvy u již zateplených stěn takovým způsobem, že se původní ETICS nestrhává, ale přímo na něj se aplikuje nový ETICS. Zdvojování je ale nutné provádět s opatrností, jelikož původní ETICS je obvykle vrstva, jejíž vlastnosti nejsou jasně známé (odolnost požáru, pevnost, stabilita, atd.) a často trpí problémy způsobenými technologickou nekázní při jeho realizaci (lepení na „buchty“, používání nesprávných materiálů, nekvalitní kotvení,…). Proto musí být před zdvojováním prováděn detailní stavebně technický průzkum, odborné zhodnocení situace a kvalitní návrh skladby nového ETICS včetně případné sanace. Jako návod doporučujeme publikaci „Technická pravidla CZB – ZDVOJENÍ ETICS“, kde jsou uvedeny základní principy a kritéria pro zodpovědné provádění zdvojení ETICS.
Při zdvojování se nový ETICS lepí na omítky původního ETICS. Tento lepený spoj je podstatně méně spolehlivý než při klasickém lepení na pevný podklad. Proto je při zdvojování kvalita použitých hmoždinek pro překotvení všech vrstev rozhodující. Hmoždinky řady eco-drive (Katalog 2016-17 str. 26 - 27) jsou jednoznačně vhodným výrobkem pro zdvojování ETICS a další náročné aplikace. Kovový šroub zajišťuje přesnou montáž a vysokou únosnost v podkladu. Celá hmoždinka je vyrobena z polyamidu – díky tomu je tuhá, odolná a dodává se v dostatečně velkých délkách.
- Lišty a příslušenství pro zateplovací systémy – ETICS a odvětrávané fasády
- Zakládací a uzavírací lišty
- Ukončovací a uzavírací lišty s okapnicí
- Talířky a hmoždinky
- Difúzní větrotěsné fólie
- Zakládací lišty, okapnice a příslušenství
- Zakládací sada z PVC
- Rohové a ukončovací lišty
- Okenní lišty - nadpražní, parapetní, začišťovací
- Okenní lišty - nadpražní / protipožární řešení
- Okenní lišty - parapetní lišty
- Okenní lišty - začišťovací lišty
- Okenní lišty 2D - začišťovací
- Okenní lišty 2D, 3D- začišťovací roletové
- Okenní lišty 3D - začišťovací
- Okenní lišty 3D - roletové začišťovací
- Dilatační lišty - 2D, 3D a příslušenství
- Fasádní hmoždinky
- Fasádní hmoždinky Wkret-met ®
- Fasádní hmoždinky BRAVOLL ®
- Fasádní hmoždinky KOELNER
- Fasádní hmoždinky EJOT ®
- Fasádní spirálové hmoždinky GECKO
- Montážní přípravky pro hmoždinky
- Montážní přípravky a příslušenství pro hmoždinky
- Přídavné rozšiřující talíře a držáky izolace
- Elektroinstalace do zateplení
- Montážní prvky Stahlton
- Sklovláknité tkaniny, bosáže a příslušenství
- Balkonové lišty a příslušenství
- Lišty a příslušenství pro vnitřní a venkovní omítky
- Lišty a příslušenství pro suchou stavbu a stavby z pórobetonu
- Příslušenství pro armování a bednění betonu
- Geotextilie, nopové fólie a příslušenství pro odvodnění
- Příslušenství pro střechy